Napište někomu o webu!
E-mail příjemce:
Jméno odesílatele:
Předmět:
Zpráva:
Zákaznická sekce
Přihlašovací informace

ZÁKAZNICKÁ PODPORA

 

Pondělí - neděle

NONSTOP

 

TEL. KONTAKT

+420 774 910 774

 

V případě nezastižení

využijte náš e-mail

 

EMAIL

info@ukolydoskoly.cz

 

Nebojte se zeptat na

cokoli, se vším poradíme

Prezentace – část 2 - Jak se připravit na prezentaci před posluchači

Tentokrát se zaměříme na klíčovou schopnost, jejíž důležitost v dnešním světe stále stoupá – umění efektivně prezentovat. V tomto druhém dílu si povíme, jak se doma připravit na odprezentování našeho materiálu.

 


Mnoho z Vás se při pomyšlení na veřejné prezentování jistě doslova opotí strachy protože skoro každý se této činnosti bojí. Avšak jako se vším, jde jen o cvik. Až budete přednášet svou pátou prezentaci, tak už se nebudete bát a při desáté se mnoho z Vás přistihne při myšlence, že je to vlastně zábavná činnost, tedy pokud je člověk připravený. Ovšem již před svou první prezentací byste měli vědět následující.

 

1.       Zopakujte si hlavní body prezentace

Je dobré mít prezentaci rozdělenou do několika částí. Každá žást se vyznačuje např. jiným tématem a Vy byste si měli zapamatovat tato témata a seřadit si je postupně, tak jak se nacházejí v prezentaci. Poté vždy budete vědět, v jaké části se nachází jaký typ informací a také Vám to pomůže zodpovědět otázky posluchačů, budete vědět kam přesně ve Vaší prezentaci se vrátit.

 

2.       Nezapomeňte na klasické rozvržení Vaší prezentace na tři části

Tyto části jsou 1. zahájení – představíte se a povíte posluchačům o čem budete mluvit, 2. vlastní prezentace – odpřednášíte, 3. závěr – zopakujete, co jste posluchačům sdělil/a. Toto jim usnadní vstřebání právě slyšeného.

 

3.       Sepište celou řeč na papír

Toto nemusí být nápomocné všem, ovšem u zvlášt´ stresovaných jedinců je to užitečné. Prezentaci pak můžete několikrát nacvičovat a hlavní body nebo I celé věty se Vám tím lehce zafixují.

 

4.       Cvičte před lidmi

Je daleko lepší nacvičovat před obecenstvem, at´ už to jsou kamarádi nebo třeba rodina. Zvyknete si na to, že Vás někdo sleduje a třeba i vyrušuje a bude pro Vás potom lehčí mluvit před skutečným obecenstvem.

 

5.       Nechte se rušit

Nechte se naschvál rušit Vašimi blízkými při nacvičování – např. řekněte někomu ať přijde na přednášku pozdě a tím Vás vyruší. Zvyknete si, protože například toto je velmi běžná věc s kterou musíte počítat při každé prezentaci

 

6.       Nacvičujte po částech

Viz bod 1. Nacvičte každou část zvlášť a poté celou prezentaci v jednom bloku.

 

7.       Myslete dopředu

Vždy je dobré vědět, co přijde za chvíli, o čem budete mluvit až skončíte současné téma.

 

8.       Naučte se správnou “řeč těla”

Nejdůležitější bod. Kolem 80% Vašeho sdělení je tvořeno tzv. ŕečí těla. To jsou Vaše pohyby, gesta, postoj, mimika, hlas apod. O této problematice se můžete dozvědět více v našem článku “Řeč těla“


Zpět na seznam témat
DEFINICE