Jak správně vyhledávat informace na internetu pro účely napsání seminárky, bakalářky či diplomky.
Elektronické zdroje mají tu výhodu, že jsou lehce dosažitelné a je jich čím dál tím víc. At´už to jsou magazíny, noviny v elektronické podobě, odborné články, studie výzkumných ústavů, rozhovory, ankety, analýzy či jiné útvary, najít v nich dnes potřebné informace je lehčí než kdykoliv dříve. Část z nich je k dispozici jen v placené podobě, ovšem naprostá většina je volně dostupná a na tyto se dnes podíváme. Jak správně naložit se všemi těmito zdrpji, aby na konci našeho snažení byla napsaná např. bakalářská práce se stránkou použitých zdrojů?
Připravili jsme pro Vás stručného průvodce, který toto vše shrnuje do 10 srozumitelných bodů.
1. Správně definujte svá téma
Toto je pro Vás klíčové. Bez správně určeného problému budete trávit čas hledáním zdrojů a informací, které se nakonec ukáží jako zbytečné. Zužte svůj záměr do jedné, dvou vět, do stručné, avšak vypovídající teze.
2. Identifikujte relevantní obory, kterých se Váš výzkum týká
Tento krok se Vám bude hodit o trochu později, až budete prohledávat všemožné internetové stránky. Hodně jich je členěno podle oborů a to velmi detailních a Vám pomůže, když budete vědět přesně kde hledat. Například pokud budete psát práci o účetnictví, je dobré zjistit si všechny podskupiny a hledat podle nich: zdali Vás zajímá finanční účetnictví které se spíše zabývá technickou stránkou věci, samotným účtováním na jednotlivé účty, nebo spíše manažerské účetnictví, které se zabývá manažerským rozhodnutím, které je založeno mj. na účetních údajích, nebo úplně jiná podskupina účetnictví.
3. Vytvořte seznam všeho co Vás zajímá ohledně Vašeho tématu, případně co předpokládáte že budete potřebovat.
Toto Vám velmi pomůže při samotném vyhledávání v internetových vyhledávačích, kdy budete zadávat různé kombinace slov z tohoto seznamu například s Vámi definovaným oborem z minulého bodu.
4. Začněte vyhledávat zdroje pomocí internetových vyhledávačů.
V tomto bodě již provádíte samotné vyhledávání. Pro české zdroje se jednoznačně vyplatí vyhledávač Google s nastavením upřednostňování výsledků na českém internetu.
5. Upřesněte své vyhledávání.
Pokud se vám vrací zbytečně moc zdrojů a informací, případně moc obecných, zpřísněte svoje vyhledávací kritéria.
6. Zhodnoťte a projděte nalezený materiál.
V této fázi již máte vyhledáno spoustu zdrojů. Nyní přichází nejtěžší část a to všechny je projít a zhodnotit jaké se Vám budou hodit. V podstatě je to lehká ale velmi zdlouhavá činnost. Pročtěte všechny a vyřaďte ty, které shledáte z nějakého důvodu nepotřebné.
7. Využijte informace z vytříděných zdrojů
Nyní máte skupinu zajímavých a užitečných zdrojů (viz. minulý bod). Použijte je, citujte je v textu, odkazujte na ně.
8. Průběžně si poznamenávejte jakou část zdrojů využíváte.
Toto se vyplatí dělat průběžně, protože zpětně je to vždy těžší. Udělejte si seznam jaké zdroje jste použili a kde se v nich nachází využitá informace. Toto později využijete pro bibliografii, tj. stránku zdrojů.
9. Aktualizujte svůj obsah.
Jistě jste našli nějakou informaci či nějaké téma, které jste původně neměli v obsahu zahrnuto ale chcete ho použít, proto nezapomeňte průběžně aktualizovat obsah na samém začátku Vaší práce.
10. Vytvořte bibliografii
Až budete hotovi se psaním samotné práce, nezapomeňte vytvořit úplnou bibliografii, stránku zdrojů a to ve stylu, v jakém ji vyžaduje Váš profesor. Jak se píše strana zdrojů se také můžete naučit v našem článku o vytváření stránky zdrojů.