1. Dělejte si zápisky
Pokud se nacházíte v hodině či na přednášce, je velmi důležité nezapomenout si látku zapisovat. Jednak Vám to dá možnost učit se z vlastních zápisků, které pochopíte spíše než cizí a jednak již samotným sepisováním látku vstřebáváte.
Máte-li možnost a profesor není proti, zapisujte si poznámky do počítače. Má to několik výhod. Stihnete toho zapsat mnohem více než ručně, lépe se Vám později bude v zápiscích hledat nebo případně je třídit. Také se o ně můžete jednoduše podělit se spolužáky, pro které budou jistě i daleko čitelnější.
2. Zběžně si zápisky projděte ještě ten samý den
I když nemáte v plánu se ten den učit, určitě si zápisky z toho dne zběžně projděte. Nejde ani tak o to zapamatovat si všechno co čtete, jako spíš o to, že tímto letmým přečtením se informace v mozku „obnoví“ a až se je za pár dnů budete chtít skutečně naučit, bude to pro Vás daleko snažší.
3. Začněte s učením včas
Neodkládejte látku na poslední den před zkouškou, protože se Vám to jednoduše nevyplatí. I kdybyste měli celý den volný, nikdy se nenaučíte tolik učiva jako za ten samý čas rozdělený do několika dnů, po menších úsecích. Ještě horší možnost je nechat učivo až na den testu. Touto výmluvou si spousta studentů odůvodňuje zanedbávání školních povinností v době, kdy by se správně měli učit.
4. Rozvrhněte si látku předem. Udělejte si vlastní učební plán
Sestavte si vlastní učební plán po jednotlivých volných dnech s tím, že poslední den před testem nechte volný na opakování, nebo relaxování. Toto je pravděpodobně nejdůležitější ze všech rad. V průběhu studijního dne se učte pouze tu látku, kterou máte na tento den skutečně naplánovanou. Uvidíte jak Vám tato metoda prospěje, již nebudete muset nikdy nic "honit na poslední chvíli."
5. Studujte v krátkých časových úsecích
Velmi důležitá rada. Je vědecky dokázáno, že mozek průměrného člověka se na učení efektivně dokáže soustředit jen hodinu až hodinu a půl. Poté efektivnost rapidně klesá. Dejte si proto cca každou hodinu až hodinu a púl 15ti minutovou pauzu, během které neřešte učení. Uvidíte jak Vám toto uspořádání prospěje.Těchto bloků můžete poskládat libovolně za sebou, dle Vašich možností a vůle.
6. Chápejte kontext látky
Mnoho studentů dělá tu chybu, že se sice naučí kvalitně určitou látku, ovšem nejsou ji poté schopni umístit do celkového kontextu věci. Toto může být dobré pro jednotlivý test z určitého výseku látky, ovšem např. u maturity se daleko více hodí znát tzv. „celý obrázek,“ kdy jste schopni spíše popsat obecné dění a různé návaznosti, než pár konkrétních údajů, a to sice detailně ale bez napojení na celkovou osnovu.
7. Hlídejte polohu svého těla při učení.
Tato rada může mnohým připadat zbytečná či nesmyslná, ovšem je fakt, že narovnaný posed u stolu je pro učení daleko vhodnější než např. ležení v posteli se sešitem. Také nezapomeňte pravidelně hluboce dýchat a otevřít okna, protože pokud není mozek dostatečně okysličen, budete mít tendenci usínat.
8. Mnemotechnické pomůcky
Mnemotechnické pomůcky jsou slovní či grafické konstrukce podporující zapamatování nebo zpracování informace mozkem pomocí přidružení představ či jiných informací. Většina studentů používá mnemotechnické pomůcky již od doby kdy se učili vyjmenovaná slova, protože tato metoda funguje. Samozřejmě se nedá použít všude, ale tam kde takováto pomůcka existuje, se její zapamatování určitě vyplatí.